Helsingforsdagen i kärnan – Helsingforsdagens huvudevenemang

– Avgiftsfritt program i Kampen för alla åldrar hela dagen
I Helsingfors kärna och hjärta, på Narinken i Kampen och på Glaspalatstorget, byggs en evenemangshelhet som firar Helsingfors födelsedag på Helsingfors-dagen, torsdagen den 12 juni. I programmet under det avgiftsfria evenemanget som pågår hela dagen och är öppet för alla ingår konst, filmvisningar, livemusik och idrottsaktiviteter.
Området för evenemanget Helsingforsdagen i kärnan, dvs. huvudevenemanget på Helsingfors födelsedag, är indelat i två delar i hjärtat av Kampen. På Narinken kan du njuta av fotbollsrelaterad glädje och stämning på bred front, när HJK bygger upp en uppblåsbar fotbollsplan på torget. Helsingforsdagen bjuder in hela familjen att träffa HJK-idoler, spela, tävla och njuta av stämningen på sommarfesten.
Amos Rex utställningar kan ses avgiftsfritt på Helsingforsdagen. Pågående utställningar är Anna Estarriolas soloutställning, Enni-Kukka Tuomalas verk som ger empati en konkret form och den nyligen förnyade Sigurd Frosterus-samlingen.
Biografen Gilda, som finns på andra sidan av Glaspalatstorget, bjuder Helsingforsdagens firare på avgiftsfria föreställningar med filmer med Helsingforstema. Föreställningarna börjar kl. 12 med filmen ”Skruva på, Sixten och Blixten” (fi. Kanelia kainaloon, Tatu ja Patu) och kl. 14 visas Peter von Baghs ”Helsingfors, för evigt” och kl. 16 Kaurismäkis succéfilm ”Mannen utan minne”. Biljetter till föreställningarna får du från Gildas biljettkassa fr.o.m. den 13 maj, så länge som det finns biljetter.
Annegårdens bidrag till evenemanget är ett glatt kortege med clowner som leds av clownerna Bella & Siss.
Tidsschema under Helsingforsdagen:
Narinken
Kl. 11–18 – HJK:s fotbollsrelaterade aktiviteter
Biografen Gilda
Gildas avgiftsfria filmvisningar i salen Gilda 1
– Kl. 12 Skruva på, Sixten och Blixten! (70 min)
– Kl. 14 Helsingfors, för evigt (75 min)
– Kl. 16 Mannen utan minne (75 min)
Kampens kapell
– Kl. 11-18 – fritt inträde